Report NEWS MAGAZINE

 

Český překlad naleznete dole.

 

 

 

 

Český překlad

Titulní strana

Report NEWS MAGAZINE, 4. prosince 2000

 

Porozumění zvláštnostem

Z invalidního vozíku do golfového kurzu: Tento muž je důkazem toho, že věda by měla věnovat bližší pozornost alternativní medicíně.

Rakovina Johna Scrymgeoura byla neléčitelná dokud nevyzkoušel bylinou kúru zvanou Essiac. Jeho udivující zotavení přimělo lékaře znovu zvážit alternativní metody léčby.

 

Strana 1 

Zpátky z okraje propasti

Onkologičtí pacienti vyléčení alternativními metodami nutí lékaře opět k zamyšlení.

Před rokem byl John Scrymgeour na smrtelné posteli. Dlouholetý obchodník z Calgary téměř prohrával 10tiletou bitvu s rakovinou prostaty. Byla aplikována konvenční chemoterapie i ozařování. Obojí selhalo a lékaři boj vzdali. Poprvé v životě byl John Scrymgeour invalidní, připoutaný na invalidní vozík, sotva schopen hýbat nohama a odkázaný na neustálou péči ošetřovatelek. Ale když se blížil konec jeho dní, dozvěděl se p. Scrymgeour o bylinném čaji Essiac, zavrženém většinou onkologů jako šarlatánství. Začal jej užívat dvakrát denně a pokračoval v tom celý rok. Dnes, ve svých 79, není připoután na vozík a dvakrát týdně hraje golf. Krevní testy na onkomarkry jsou v normě. Věří čaji jménem Essiac, který mu dal druhou šanci žít.

 

Před 2 lety byl Gaetano Montanimu diagnostikován malobuněčný karcinom plic s prognózou 6 měsíců života v případě agresívní konvenční terapie. „Bylo nám řečeno, že tento typ rakoviny je nejagresivnější a je neoperovatelný“, říká jeho žena Carolyn. „Šance na přežití mého manžela byly obzvláště hrozné – utrpěl již popáleniny při požáru, prodělal 2 infarkty, operaci otevřeného srdce, mrtvici a operaci močového měchýře.“ Brzy nato přinesla nejmladší dcera páru z Indiany domů balení Essiacu. Odborníci na rakovinu víceméně jen krčili rameny a tak p. Montani začal s užíváním čaje. Stejně jako John Scrymgeour s pitím čaje pokračoval dál. Jak sám říká, rakovina brzy zmizela.

Rakovina si stále vybírá svou daň, je zde ale mnoho příběhů lidí trpících jejími nejhoršími formami, kteří se z ní vyléčili, částečně i díky alternativním metodám léčby jako Essiac. Jejich vědecké základy jsou však stále vratké. Alternativní metody se pohybují na škále od úplně neznámých přes ač slibné ledabyle studované až po úplně zdiskreditované. Lidé však stále vřele vítají cokoli, co přináší naději proti tomuto množství většinou smrtelných onemocnění. V roce 2000 bylo v Kanadě diagnostikováno více jak 130 000 případů rakoviny a 65 000 lidí jí v tomto roce podlehlo.

Náhodný průzkum pacientů s rakovinou prsu v Ontariu, publikovaný v Journal of Clinical Oncology, zjistil, že 67 % respondentů užívalo alternativní metody léčby. V USA se odhaduje, že ročně se utratí 27 mld. USD na alternativní léčbu rakoviny. Ty zahrnují radikální změny stravování (diety), zelený čaj, deriváty žraločí chrupavky a množství bylinných přípravků. Jako dvě nejdůvěryhodnější alternativy se jeví Essiac a látka známá jako 714X. Obojí byly, pro zajímavost, vyvinuty Kanaďany. Essiac zdravotní sestrou ve 20-tých letech, 714X ostrakizovaným lékařem z Quebeku v letech 70-tých.

Mnoho certifikovaných onkologů je stále na pochybách z důvodu nedostatku metodicky důkladných studií alternativních léčiv. Pro trpící rakovinou jsou to však jen puntičkářské námitky. Nejvíce přitažlivé na alternativních metodách je, že jsou mnohem méně tělesně zatěžující jako tři konvenční přístupy – chirurgický, radioterapeutický a chemoterapeutický, které kritikové přezdívají jako „řízni, spal a otrav trio“. V kombinaci naděje a zoufalství spolu se svědectvím těch, kteří byli léčeni, mají alternativní metody téměř neodolatelnou přitažlivost.

Ačkoli mají tyto metody jen lehký nádech mysticismu, lidé kteří je užívají se zdají být dostatečně citliví. Pan Scrymgeour, jako jeden z nich, si udělal své jméno na ropných polích v Albertě, odvětví, které není bez šiřitelů falešných nadějí a drahých nesmyslů. Několik desítek let nazpět se stal podnikatelskou legendou, když založil a do roku 1986 řídil Westbrune International Industries. Poté si užíval zaslouženého důchodu na Bermudách a v New Yorku. Je též hlavním patronem Vancouverského Fraserova Institutu a částečným vlastníkem tohoto časopisu.

Poklidná pohodlná jednotvárnost důchodového života pana Scrymgeoura byla narušena, když se dozvěděl, že trpí rakovinou. To bylo na svatého Valentýna 1990 a inspirovalo ho to k jeho trvalému odhodlání: je tu pro to, aby ji porazil.

 

Strana 2

Byl schopen se dostat k nejúčinnějším konvenčním metodám léčby, které zpočátku snížily jeho PSA, specifický antigen prostaty, klíčové měřítko aktivity rakovinných buněk v jeho těle. Rakovina se ale po roce vrátila se závažností, která lékaře přesvědčila, že pan Scrymgeour má jen malou naději. Za pěz minut dvanáct se od přátel dozvěděl o kanadské zdravotní sestře, která údajně vyléčila tisíce údajně neléčitelných obětí z rakoviny s použitím čtyř obyčejných bylinek. Dnes je hladina PSA u pana Scrymgeoura téměř neměřitelná. On je zcela přesvědčen, že za to mohou jeho dvě každodenní dávky Essiacu.

Počet uživatelů Essiacu v severní Americe je odhadován na tisíce (r. 2000). Manželka jednoho z nich schovává něco, co věří že je fyzickým důkazem jeho účinnosti. Richardu Schmidtovi byla roku 1985 diagnostikována rakovina močového měchýře.Tento Torontoňan podstoupil devět operací, při kterých mu byly odstraněny nádory z močového měchýře. Jednoho dne upadl do komatu, byl připojen na přístoje. Ke všemu u něj ještě propukla vážná infekce, zápal plic a začali mu selhávat ledviny. To vše v momentě, kdy u něj měla proběhnout další operace. Zkrátka jeho stav byl téměř beznadějný.

Manželka pana Schmidta Hannelore v zoufalství vyhledala léčitele,který jí doporučil Essiac. Po třech týdnech pití čaje začaly černé chuchvalce nádoru a sliznice odcházet spolu s močí. Paní Schmidtová jich 40schovává v nádobce s formaldehydem. Lékaři později žádný nádor nenašli. Pan Schmidt se vyléčil a prožil svá léta po 80 zahradničením a pomocí ve společné domácnosti. V 86 prodělal mrtvičku a odešl v klidu, bez rakoviny. „Essiac mu přinesl mnoho dobrých let.“, vzpomíná paní Schmidtová.

Rodina Luka Stevense prožila něco podobného, ačkoli pan Stevens je stále naživu. Před čtyřmi lety si tehdy 17-letý syn jihoafrického chiropraktika objevil velký nádor na levém koleni, který rostl tak rychle, že mu zničil většinu horní části holenní kosti. Chirurgové nádor odstranili a zrekonstruovali kost. Po čtyřech měsících tělo kostní štěp odmítlo a nádor se vrátil jěště silněji  tak, že prorostl přes kůži a vytvořil škaredý útvar velikosti pěsti. Otec pana Stevense přestal poslouchat onkology, kteří radili amputaci a okamžité nasazení masivní chemoterapie. Dozvěděl se o 714X, látce, kterou vyvinul Dr. Gaston Naessens, ve Francii narozený vědec žijící v Rock Forest v Quebecu. 714X je směs dusíku, kafru a minerálních solí. Podává se injekcemi do lymfatických uzlin pravých třísel. Tím, že dodává dusík do buněk, je považován 714X za pomocníka obranného systému těla.

Nyní (r. 2000), ve svých 77 letech, dr.Naessens tvrdí, že objevil revoluční mikroskop, pracující na principu dark-field mikroskopie, a který nazývá statoskop. Tento umožňuje unikátní sledování živé krve. To ho vedlo, jak říká, k objevení primitivních biologických entit, které považuje za prekurzory DNA. Pojmenoval je somatidy a po srovnání krve zdravých a nemocných jedinců pozoroval, že jejich životní cyklus slouží jako zvláštní indikátor stavu imunitního systému těla. Dr. Naessens říká, že je schopen předpovědět nástup degenerativního onemocnění až 2 roky dříve, než se objeví první pozorovatelné příznaky. Tedy dostatečně včas pro změnu stravovacích návyků a životního stylu.

Somatoskop v laboratoři dr. Naessense jasně ukázal, že krev p. Stevense se snaží porazit rakovinné buňky. Okamžitě zahájili léčbu 714X. Změny byly rychlé a udivující: nádor zmizel. Následné RTG vyšetření prokázalo 100% zhojení kosti, které bylo z lékařského hlediska považováno za nemožné. Dnes (r. 2000) v 21 letech navštěvuje p. Stevens univerzitu a vesluje ve školním týmu. Veškerou zásluhu dává léčbě Dr. Naessense.

Alternativní metody rozdmýchaly mnoho diskuzí, některé i s hořkou pachutí, zejména mezi jejími zastánci a stále více se rozdělující společností lékařů. Stále větší počet lékařů se snaží zařadit tyto metody do svých léčebných postupů, již jen proto, že se po nich pacienti cítí lépe. Matthew Fink, prezident a výkonný ředitel Beth Israel Medical Center v New Yorku vysvětluje. „Bylo by pošetilého lékaře i nemocnice ignorovat něco, co bude velkou částí lékařské péče v nadcházejících letech. Téměř třetina lékařských zařízení s více jak 500 lůžky v USA dnes (r. 2000) poskytuje alternativní metody léčby.

 

Strana 3

Někteří onkologové v Kanadě spojili své síly s lékaři celostní medicíny, aby prozkoumali oblíbené bylinné terapie. Jedním z příkladů je Tzu Chi Institut pro komplementární a alternativní medicínu ve Vancouveru. Institut úzce spolupracuje s onkology z Frase Valley Cancer Centre, využívajíc konvenční medicíny i alternativních metod.

Tato uskupení též usilují o provedení důkladných studií zmiňovaných alternativních metod. Dr. Darlene Rasmus, manažerka výzkumu Tzu Chi Institutu, zmiňuje dvě momentálně probíhající. Fáze I studie 714X právě skončila a potvrdila absenci nežádoucích účinků. Do Fáze I Flor-Essence (bylinný čaj podobný Essiacu) právě probíhá nábor pacientů. Polovině z nich bude aplikována paliativní chemoterapie spolu s užíváním čaje Flor-Essence. Zbytek podstoupí chemoterapii s placebem. Všichni trpí pokročilým stádiem kolorektálního karcinomu. V lednu zahájila College of Naturopathic Medicine v Torontu první klinickou studii Essiacu na lidech.

Pracovní skupina Canadian Brest Cancer Research Initiative zpětně vyhodnocovala dostupné laboratorní vyšetření šesti alternativních metod, včetně Essiacu a 714X. Výzkum ukázal, že každá z bylin obsažená v Essiacu spouští biologickou aktivitu. Ta byla definována jako vliv na strukturu nebo funkci buněk, tkání nebo orgánů. Například výtažek z Lopuchu většího po injekční aplikaci myši, které byl transplantován nádor, zastavil jeho růst. Závěry šetření však konstatovaly, že výzkum byl omezen na zkoumání účinků jednotlivých bylin a nemusí tak být zachycen jejich  vzájemný synergický efekt ve směsi.

Povzbudivé zprávy se objevily nedávno, i co se týče 714X, ač byly vypátrané u výzkumníků, kteří prováděli oponenturu v řízeních vedených v rámci studie. Společnost Dr. Naessense, Cerbe Industries, zahájila studii. Aby vše proběhlo v mezích poctivosti, přenechal její dokončení Dr. Diane Van Alstyne z Toronta, která ji ale obratem předala další výzkumnici z prestižní bostonské Dana-Farber Cancer Institute. Dr. Lili Huang nebylo řečeno jakou látku testuje. Její testování in vitro ukázalo, že neznámá látka hraje roli v zabíjení rakovinných buněk a podporuje odpověď imunitního systému. Jakmile však bylo výzkumnici sděleno, že testovala 714X, ztratila se všechna původní data i výsledky. Společnost Dr. Naessense musela podat žalobu, aby se dostala ke studii, kterou si zaplatila.

Tato událost jen ukazuje profesní žárlivost a popuzení, které provází nastupující válku mezi konvenční medicínou a alternativními metodami. Dr. Ralph Moss, prominentní brooklynský obhájce alternativní medicíny, obviňuje farmaceutické giganty a výzkumné instituty, že dokud přes ně potečou miliardy dolarů spojené s rakovinou, mají jen malý důvod najít opravdový lék. A už vůbec ne, jak dodává s notnou dávkou cynismu, z něčeho, co je tak lehce k mání jako Lopuch větší.

Také národní ústavy pro kontrolu léčiv, jako garanti ochrany veřejnosti před nepotřebnými či škodlivými produkty, jsou další velkou překážkou přijetí alternativních metod léčby. Dr. Naessens prokázal brutální a téměř neutuchající odolnost ve svém téměř třicet let trvajícím boji za uznání 714X za oficiální lék. Ačkoli měl vlivné podporovatele, byl dvakrát vězněn a těžce pokutován za provozování praxe bez licence.

Poté, co zemřeli tři pacienti Dr. Naessense, byl obviněn ze zabití z nedbalosti. Po soudní pitvě bylo prokázáno, že 714X zabilo pacienty, kteří již byli fakticky mrtví po konvenční léčbě. Dr. Naessens byl osvobozen. Nelehkého příměří bylo dosaženo v roce 1990, kdy se 714X stalo dostupným prostřednictvím Special Access Program. Vážně nemocní si mohli 714X objednat prostřednictvím svého lékaře a 15 000 Kanaďanů tak učinilo.

....na dokončení překladu článku se pracuje