Byliny a jejich účinky

 

Lopuch větší (kořen) - Arctium lappa
 
Kořen lopuchu většíhoje považován za zdroj síly a živin. Obsahuje vitamíny, mnoho minerálů, esenciální oleje a je obzvláště bohatý na inulin. Inulin je důležitý v metabolismu cukrů. Posiluje populaci přátelských bakterií v oblasti tlustého střeva (Lactobacillus biffidus), čímž brání přemnožení nepřátelských bakterií, které způsobují nepříjemné infekce. Tím pozitivně upravuje zažívání.
 
Vitamín A a selenium v něm obsažené pomáhají likvidovat volné radikály. Výtažky z kořene lopuchu většího odstraňují z těla škodlivé látky a zplodiny a působí antibakteriálně.
 
 
 
 
Šťovík menší (listy) - Rumex acetosella
 
Bohatý na vitamíny, minerály a stopové prvky. Obsahuje např. velké množství vitamínu C, vápník, hořčík, fosfor, draslík, křemík a rutin. Stimuluje činnost endokrinního systému. Používá se k detoxikaci organismu.
 
 
 
 
Jilm červený (kůra) – Ulmus rubra
 
Druh severoamerického stromu, jehož kůra se tradičně používá v lidovém léčitelství, protože obsahuje velké množství taninu. Jeden z nejznámnějších bylinných léčiv, které rozpouští „hleny“ uložené ve tkáních, žlázách a nervech. Vnitřní kůra je bohatá na vápník, hořčík a vitamíny A, B, C, K.
 
 
 
 
Reveň lékařská (kořen) - Rheum officinale
 
Silný kořen, který je bohatý na železo a může se používat vnitřně i zevně. V malém množství působí proti průjmu, ve větším množství má mírně projímavých účinek. Očišťuje tělo, zejména játra od odpadních a toxických látek.